Dzięki odpowiednim zabiegom stomatologicznym można uzyskać bardzo dobre efekty nawet w przypadku poważniejszych dolegliwości. Często stosowane są wtedy procedury w ramach chirurgii stomatologicznej. Jakie mają one zastosowanie i gdzie można z nich skorzystać?

Chirurgia stomatologiczna – co to jest?

Termin ten odnosi się do działu stomatologii, który obejmuje zabiegi chirurgiczne prowadzone w jamie ustnej.

Prowadzeniem tego typu zabiegów zajmują się chirurdzy posiadający odpowiednie przygotowanie. Do ich wykonania stosowane są odpowiednie narzędzia oraz znieczulenie, dlatego też pacjent podczas procedur nie odczuwa nieprzyjemnych dolegliwości.

Teraz chirurgia stomatologiczna jest bardzo łatwo dostępna i można skorzystać z niej w wielu gabinetach i klinikach stomatologicznych w całym kraju. Kompleksową obsługę w tym obszarze zapewnia między innymi Klinika Ziętek Clinic.

Zastosowanie chirurgii stomatologicznej

Chirurgia stomatologiczna ma bardzo szerokie zastosowanie i obecnie jest ona używana w celu leczenia różnych dolegliwości dotykających pacjentów. Kiedy najczęściej prowadzone są zabiegi chirurgii stomatologicznej?

Chirurgiczne usuwanie zębów

Jednym z najczęstszych zastosowań chirurgii stomatologicznej jest usuwanie zębów. Zabiegi używane są wtedy w celu usuwania zębów, które nie nadają się do usunięcia standardowego, na przykład ze względu na swoje położenie, skomplikowany układ korzeni. Zabiegi te często wykonuje się w przypadku zębów zatrzymanych, rosnących nierówno, ale też pozostałości korzeni.

Leczenie ropni

Chirurgia stomatologiczna używana jest również w sytuacji, gdy u pacjenta pojawia się ropień, na przykład na skutek paradontozy. Wtedy chirurg rozcina go, usuwa tkanki, a następnie zszywa je ze sobą.

Podcięcie i plastyka wędzidełka

Gdy ma ono nieprawidłową budowę, może być podcięte i odpowiednio ukształtowane w gabinecie stomatologicznym.

Nowotwory jamy ustnej

Zabiegi te mają również zastosowanie w przypadku nowotworów występujących w jamie ustnej, na przykład w miejscach jak dziąsła, policzki, podniebienie, język czy wargi. Wtedy stomatolog usuwa zmianę podczas zabiegu chirurgicznego.

Oczywiście, są to jedynie przykładowe zabiegi, ponieważ procedury te mają również znacznie szersze zastosowanie.

Więcej informacji dotyczących zabiegów można znaleźć na stronie internetowej: https://zietekclinic.com/uslugi/chirurgia-stomatologiczna/.

Jakie znieczulenie używane jest podczas zabiegów chirurgii stomatologicznej?

Aby zabiegi chirurgii stomatologicznej nie powodowały dolegliwości bólowych, są one prowadzone w znieczuleniu.

Najczęściej stosowane jest znieczulenie standardowe, podawane za pomocą strzykawki z igłą. W prywatnych gabinetach i klinikach stomatologicznych można także skorzystać ze znieczulenia komputerowego, w przypadku którego podanie środka znieczulającego jest mniej bolesne.

Dostępne są również gabinety prowadzące zabiegi w znieczuleniu ogólnym, czyli w narkozie. Wymagają one wcześniejszych badań pod kątem anestezjologicznym przed skorzystaniem z procedury.