okulary do czytania

Potrzebujesz okularów do czytania? W takim przypadku warto zaplanować swoją wizytę u okulisty. O czym pamiętać przy dobieraniu okularów korekcyjnych?

Osoby z dalekowzrocznością, które dobrze widzą oddalone obrazy, ale mają problemy z tymi bliskimi, najczęściej noszą okulary do czytania. To okulary, które umożliwiają uzyskanie korekcji do bliży, czyli powodują, że rozmazane dotychczas litery w książce, gazecie czy na telefonie staja się czytelne.

Wybór właściwych okularów do czytania jest bardzo ważny, dlatego nie warto lekceważyć tej ważnej decyzji. Oto 5 kwestii, na które trzeba zwrócić wtedy uwagę!

  1. Wybierz okulary na receptę od okulisty

W sklepach można znaleźć obecnie gotowe okulary do czytania w różnych wariantach pod kątem korekty. Można wtedy wybrać takie, które zapewniają najlepsze dopasowanie do wady wzroku.

Specjaliści wskazują jednak, że okulary do czytania powinny być zakupione na receptę wydaną przez okulistę. Dlaczego to tak ważne? Okulista może dokładnie zbadać wzrok i na podstawie przeprowadzonych badań dobierze wówczas najlepsze moce i inne parametry szkieł. Okulista może również zbadać narząd wzroku za pomocą odpowiednich urządzeń – może wtedy w porę wykryć różnego rodzaju dolegliwości, między innymi jaskrę czy AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej, które mogą prowadzić nawet do utraty wzroku.

  1. Postaw na lekkie i wytrzymałe oprawki i szkła

Dzisiaj w salonach optycznych nie są już dostępne starszej generacji okulary, które wykonane były z mało estetycznych materiałów i podatne były na szybkie zniszczenie. Zamiast nich powodzeniem cieszą się lekkie i wytrzymałe okulary do czytania wykonane z tworzyw sztucznych oraz z metalu.

Także odchodzi się już od stosowania szklanych szkieł. Zamiast nich używane są te wykonane z tworzyw sztucznych. Również mają one szereg zalet, między innymi są lekkie, mniej podatne na uszkodzenia jak zarysowanie czy zbicie, a także zapewniają lepszą jakość obrazu.

  1. Wybierz szkła z antyrefleksem

Powłoka antyrefleksyjna ma na celu zmniejszenie odblasków, które mogą pojawić się na szkłach okularów, a przez to mogą powodować mniejszy komfort ich użytkowania.

Obecnie praktycznie każdy optyk może wykonać dla swojego klienta dobre okulary do czytania wyposażone w powłokę typu antyrefleks. W przypadku zakupu dobrych szkieł dopłata do dodatkowej powłoki nie jest konieczna.

  1. Zamów okulary progresywne

W przypadku, gdy problemy z widzeniem dotykają zarówno bliży, jak i dali, warto pomyśleć o zakupieniu okularów progresywnych. To rodzaj szkieł, które pozwalają na podwójną korekcję bez konieczności noszenia ze sobą dwóch par okularów.

Zatem okulary ze szkłami progresywnymi mogą być używane zarówno jako okulary do czytania, jak i jako okulary do innych czynności, na przykład do prowadzenia samochodu czy do pracy.

Taki efekt możliwy jest poprzez połączenie ze sobą dwóch różnych typów korekcji w jednym szkle – w górnej części szkieł znajduje się wtedy korekcja dostosowana do dali, natomiast w dolnej – do bliży.

  1. Dopasuj oprawki do swojego stylu

Obecnie salony optyczne mogą zaoferować swoim klientom dostęp do szerokiej gamy oprawek, które przypadną do gustu zarówno osobom, które mają bardziej tradycyjny, elegancki styl ubierania się, jak i tych, które preferują bardziej casualowe, sportowe, luźne zestawy odzieży.

Oczywiście, można postawić także na takie okulary do czytania, które będą pasowały do każdego stylu, na przykład te z czarnymi oprawkami albo te z ledwo widocznymi oprawkami, które nie rzucają się wtedy tak mocno w oczy.