Operacje korekcji uszu zaliczają się do najczęściej wykonywanych zabiegów plastycznych. Na jaki wydatek trzeba się wtedy przygotować?

Odstające uszy mogą być powodem do kompleksów już w młodym wieku. W takim przypadku można korzystać z rozwiązań jak specjalne opaski albo plastry, jednak wtedy, gdy efekt ma być szybki i trwały, jedynym rozwiązaniem jest operacja chirurgiczna określana jako otoplastyka, czyli korekcja małżowin usznych. Obecnie korekcja uszu w Krakowie i innych polskich miastach jest jednym z popularnych zabiegów dostępnych w wielu klinikach chirurgii plastycznej. Procedury prowadzone są prywatnie, dlatego trzeba zapłacić z własnej kieszeni. 

Kiedy wykonuje się korekcję uszu?

Zabieg polegający na skorygowaniu wyglądu uszu jest prowadzony głównie wtedy, gdy pacjent ma odstające od czaszki małżowiny uszne. Wówczas taki wygląd uszu może być przyczyną kompleksów. Operacje prowadzi się także w innych przypadkach, na przykład zbyt dużej małżowiny usznej czy też przy jej uszkodzeniu, na przykład rozerwaniu na skutek wypadków. Inne wskazania dotyczą schorzeń i wad wrodzonych. Korekcja uszu pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów także w przypadku poważnych zmian wyglądu małżowiny usznej, aby nadać jej atrakcyjny wygląd odpowiadający oczekiwaniom pacjenta.

Na czym polega otoplastyka?

Zabieg korekcji uszu, czyli otoplastyka, jest rodzajem zabiegu chirurgicznego, w trakcie którego przeprowadza się odpowiednie cięcia i usuwa się nadmiar tkanek, a potem odpowiednio naciąga je, aby uzyskać efekt bardziej przylegających do czaszki małżowin usznych. Warto wskazać, że każda korekcja uszu jest zabiegiem „szytym na miarę”, co oznacza, że jest ona prowadzona tak, aby efekty odpowiadały pacjentowi. Stąd też przed wykonaniem zabiegu wykonuje się dokładne zdjęcia uszu pacjenta, a niekiedy nawet modele 3D. Następnie lekarz omawia z pacjentem oczekiwane wyniki. 

Przed zabiegiem pacjent musi wykonać odpowiednie badania krwi, które następnie przekazuje się do gabinetu. Zabieg nie może być prowadzony wtedy, gdy u pacjenta rozwinęła się infekcja, ma on cukrzycę, niekontrolowane nadciśnienie, zaburzenia krzepliwości, anemię. Procedura prowadzona jest w znieczuleniu. W przypadku osób dorosłych jest to najczęściej znieczulenie miejscowe, natomiast wtedy, gdy zabieg prowadzony jest u dzieci – można robić to od około 6-7. roku życia – stosuje się znieczulenie ogólne. Po zabiegu konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich, aby nie uszkodzić małżowiny usznej i szwów. 

Operacja plastyczna uszu – cennik

Ceny związane z zabiegiem jak korekcja uszu w Krakowie rozpoczynają się od około 4 tysięcy złotych, natomiast kończą na około 5 tysiącach złotych. Ceny zależne są od zakresu prowadzonej procedury oraz od wybranego gabinetu prowadzącego procedurę. Do kosztów należy doliczyć opłaty za wizyty konsultacyjne u lekarza chirurgii plastycznej – jest to zwykle około 200-250 złotych. Należy też zapłacić za badania niezbędne do wykonania przed zabiegiem. W zależności o laboratorium jest to od około 80 do 200 złotych.

Niektóre kliniki, które prowadzą zabieg korekcji uszu, pozwalają na rozłożenie opłaty na raty. Dzięki temu zabieg można wykonać również wtedy, gdy nie dysponuje się pełną kwotą. Zatem zabieg korekcji odstających uszu oraz innych wad czy uszkodzeń małżowiny usznej nie jest wyjątkowo wysokim wydatkiem. Z ofertami klinik i gabinetów chirurgii plastycznej wykonujących procedurę można zapoznać się bliżej na ich witrynach internetowych.