Niedoczynność tarczycy dotyka obecnie wielu osób. W jaki sposób można rozpoznać tę dolegliwość? Sprawdź najważniejsze objawy.

Tarczyca jest bardzo ważnym gruczołem odpowiadającym za produkcję hormonów regulujących funkcjonowanie całego organizmu. Gdy dochodzi do zaburzeń pracy tarczycy, wtedy pojawiają się liczne objawy, które często jednak łączone są z innymi dolegliwościami lub po prostu z przemęczeniem. Wówczas pomoże endokrynolog w Krakowie. Kiedy warto się do niego udać?

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy, czyli stan, gdy tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, może mieć różne przyczyny.

Obecnie bardzo często do niedoczynności dochodzi na skutek reakcji autoimmunologicznej w chorobie Hashimoto, gdy organizm sam niszczy tkanki tarczycy, co prowadzi do jej stopniowego zmniejszenia.

Niedoczynność może pojawić się także na skutek zaburzeń hormonalnych organizmu, między innymi przysadki mózgowej. Może być też efektem guzów i nowotworów tarczycy, a także pojawia się po jej wycięciu.

Niedoczynność tarczycy – objawy

Bardzo często objawy tarczycy mogą być mylone z różnymi innymi dolegliwościami.

Wśród objawów towarzyszących niedoczynności tarczycy znajdują się:

  • senność
  • przemęczenie
  • wypadanie włosów
  • łamliwe paznokcie
  • uczucie zimna
  • przybieranie na wadze
  • sucha skóra na łokciach i kolanach

Niedoczynność tarczycy – badania

Powyższe objawy mogą zatem wskazywać na brak wystarczającej ilości hormonów wytwarzanych przez tarczycę. Wówczas warto zdecydować się na ich zbadanie – można zrobić to także samodzielnie.

Badanie dotyczy hormonów jak FT3, FT4 oraz hormonu TSH wytwarzanego przez przysadkę. W celu diagnostyki chorób autoimmunologicznych stosuje się też badania przeciwciał.

Dodatkowo endokrynolog w Krakowie wykona także badania USG, które pozwalają na sprawdzenie wielkości i budowy tarczycy, co także umożliwia postawienie odpowiedniej diagnosty.

Leczenie niedoczynności tarczycy

Gdy dochodzi do choroby jak niedoczynność tarczycy, wówczas endokrynolog w Krakowie zaleca odpowiednie leczenie. Polega ono głównie na przyjmowaniu hormonów tarczycy w formie tabletek. Należy też systematycznie sprawdzać poziom hormonów, co pozwala na określenie postępów leczenia i dobranie najlepszej dawki.

Warto więc pamiętać o tym, że niedoczynność tarczycy może dawać zróżnicowane objawy, dlatego przy ich pojawieniu się warto zaplanować wizytę u lekarza, aby w porę rozpocząć leczenie.