Plaster na palcu

Kiedy planujemy wakacyjny wyjazd powinniśmy zastanowić się dobrze, jakie zabrać ze sobą rzeczy. Nawet jeśli wybieramy się w środku lata nad morze, warto zabrać ze sobą również cieplejsze ubrania czy nieprzemakalne obuwie. Powinniśmy zawsze zabierać ze sobą również apteczkę – w razie drobnych skaleczeń, zadrapań i konieczności podania leków. Co powinno się znaleźć w wakacyjnej apteczce?

Podstawowe wyposażenie

Uzupełniając apteczkę na wyjazd, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, do jakiego miejsca się wybieramy i czy będziemy mieć dostęp do pomocy medycznej oraz apteki. Inne rzeczy przydają się nam, gdy zdecydujemy się na zorganizowany wyjazd do luksusowego hotelu, a inne, gdy wybierzemy się do zupełnie nieznanej lokalizacji, z dala od cywilizacji i, co za tym idzie, również z dala od lekarzy i aptek. Zawsze jednak warto mieć ze sobą zestaw opatrunkowy, który bardzo nam pomoże, gdy dojdzie do skaleczeń czy kontuzji. Należy również zabrać ze sobą leki na najczęstsze dolegliwości, czyli bóle głowy, wymioty i biegunki.  

Leki w apteczce

Poza lekami na podstawowe dolegliwości związane z bólami, miesiączką, wymiotami czy biegunką, musimy pamiętać również o lekach i witaminach, które przyjmujemy na stałe. Osoby, które są przewlekle chore, np. na nadciśnienie czy cukrzycę muszą oczywiście zabrać ze sobą wszystkie swoje lekarstwa. Warto zabrać ze sobą również leki na chorobę lokomocyjną, a także pastylki do ssania na ból gardła czy krople, żel lub spray do nosa w razie kataru. Przydają się z pewnością również leki na alergię. Kartonowe pudełka zajmują sporo miejsca, można więc zabrać ze sobą wyłącznie pojedyncze płytki z pigułkami. Przed spakowaniem leków do apteczki należy policzyć je dokładnie i najlepiej zabrać ze sobą kilka tabletek więcej niż jest dni wyjazdu – tak na wszelki wypadek. Warto zabrać ze sobą również ulotki z informacjami.  

Leki termolabilne

Leki termolabilne, czyli takie, które muszą być schłodzone, powinno się przewozić najlepiej w specjalnej lodówce turystycznej. Do środka można włożyć termometr. Po przyjeździe do ośrodka powinniśmy od razu takie leki włożyć do lodówki. Powinny się one znaleźć na środkowej półce, z dala od ścianek urządzenia oraz jedzenia. Obok można położyć również termometr, dzięki czemu cały czas będziemy pewni, że leki przechowujemy w odpowiednich warunkach.

Opatrunki i dezynfekcja

Jak już wspomnieliśmy wyżej – w każdej apteczce powinny się znaleźć opatrunki w razie urazów i kontuzji. Co dokładnie powinniśmy spakować? Warto zaopatrzyć się w plastry (wodoodporne i o różnych wielkościach i kształtach), a także bandaże (zwykłe i elastyczne), kompresy i chusty trójkątne (do zabezpieczenia zwichniętej lub złamanej ręki). Prócz środków do opatrunków należy również zabrać ze sobą środki dezynfekcyjne. Warto zabrać ze sobą wodę utlenioną bądź specjalne środki do dezynfekcji ran z apteki. W dobie pandemii powinno się również zabierać ze sobą płyny do dezynfekcji rąk oraz maseczki.

Kremy z filtrem i środki na owady

Prócz leków, opatrunków i środków do dezynfekcji warto zabrać ze sobą również środki na owady. Jeśli trafimy do miejsca, gdzie będą szczególnie nam doskwierać taki preparat okaże się niezwykle pomocny. Latem powinniśmy zabierać ze sobą także kremy z filtrem UV. Co ciekawe powinniśmy stosować je przez cały rok.